Bezbolesna eksfoliacja

Retinol jest najbardziej pierwotną formą witaminy A. Działanie retinolu zostało dokładnie przebadane, ponieważ już od dawna cieszy się on dużym zainteresowaniem. Jest chętnie wykorzystywany w kosmetykach ze względu na swoje liczne, dobroczynne dla skóry działania oraz bezpieczeństwo stosowania. W preparatach kosmetycznych spotkać można także inne retinoidy, jednak mają one pewne mankamenty, które nie występują w przypadku retinolu. Np. kwas retinowy może powodować podrażnienie skóry, a estry – palmitynianretinylu i octan retinolu mają zdecydowanie słabsze działanie. W związku z tym retinol stał się składnikiem aktywnym kremów i serum, coraz częściej zastępując inne retinoidy. Jako, że jest rozpuszczalny w tłuszczach, z łatwością przenika przez naskórek i może skutecznie działać.

Witamina A pełni wiele ważnych ról w organizmie, w tym w skórze. Spełnia m. in. kluczową rolę w procesie prawidłowego przebiegu procesów podziału komórek oraz stanu nabłonków. Do objawów niedoboru witaminy A należy nadmierne rogowacenie i łuszczenie się naskórka. Dzięki zastosowaniu retinolu komórki skóry prawidłowo kształtują się i dojrzewają, również podziały komórkowe przebiegają w sposób niezakłócony. Retinol powoduje także lekkie złuszczanie się martwego naskórka. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia ogólnego stanu skóry. Z biegiem czasu, m. in. pod wpływem działania promieni słonecznych, ale także w wyniku naturalnych procesów zachodzących w skórze, staje się ona cieńsza, pojawiają się zmarszczki. Dochodzi do starzenia się skóry. Wymiana komórek skóry na nowsze, prawidłowo ukształtowane, zwiększa spoistość i jędrność skóry, powoduje jej wygładzenie, zmarszczki stają się mniej widoczne. Ma tu znaczenie także to, że retinol oddziałuje na skórę właściwą i poprzez stymulację fibroblastów zwiększa wytwarzanie kolagenu i elastyny. Chroni też powstały kolagen przed degradacją. Dzięki temu następuje spowolnienie procesu starzenia i zmniejszenie jego widocznych oznak. Pozytywny wpływ retinolu na strukturę naskórka ma swoje dalsze konsekwencje. Zwiększają się jego właściwości ochronne i zmniejsza się przeznaskórkowa utrata wody TEWL. Dodatkowo stymuluje produkcję kwasu hialuronowego, dzięki temu poprawia się nawilżenie i jędrność skóry.

Kosmetyki z retinolem polecane są także w terapii trądziku oraz do poprawy wyglądu cery tłustej i mieszanej, która zmaga się z problemem zaskórników i innych niedoskonałości. Retinol reguluje pracę gruczołów łojowych i zwęża ich ujścia, dzięki czemu wydzielana jest odpowiednia ilość sebum, zmniejsza się przetłuszczenie, tworzy się mniej zaskórników i wyprysków. Ponadto przyspieszeniu ulega proces gojenia się ran. Retinol działa też przeciwzapalnie.

Stosowanie retinolu przynosi też bardzo dobre efekty w przypadku występowania plam i przebarwień. Nie dość, że z czasem uodparnia skórę na działanie promieni słonecznych (chociaż początkowo może czynić ją bardziej podatną na uszkodzenia), przez co ograniczone jest tworzenie się nowych przebarwień, to jeszcze wspomaga ich likwidację. Długotrwała kuracja retinolem sprawia, że znikają nawet intensywne przebarwienia i plamy różnego pochodzenia. Efekt ten wynika z oddziaływania retinolu na melanocyty – zmniejsza się ich rozmiar oraz zawartość melaniny. Usuwanie plam wspomaga też wyregulowany dzięki działaniu retinolu proces odnowy naskórka. Przy okazji poprawia się koloryt cery na zdecydowanie zdrowszy i bardziej promienny.

Działanie retinolu jest znane i udowodnione. Coraz częściej jest on oferowany przez firmy kosmetyczne jako wspaniały środek anti-ageing, odbudowujący skórę, poprawiający jej wygląd i koloryt. Ciągle trwają jednak próby zwiększenia skuteczności zawierających go kosmetyków. Właśnie w tym celu CLARENA opracowała połączenie retinolu z aktywną i stabilną witaminą C AA2GTMw zabiegu intensywnie odmładzającym. Witamina C zawarta w kosmetykach z linii Power Pure Vit C pełni kluczową rolę w syntezie kolagenu, którego ilość maleje w skórze z wiekiem. Po zastosowaniu preparatów z witaminą C, skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna, zmarszczki są spłycone. Witamina C podnosi nawilżenie, działa przeciwzapalnie i wzmacnia odporność skóry. Rozjaśnia też plamy i przebarwienia hamując produkcję melaniny. Dodatkowo kwas askorbinowy działa delikatnie złuszczająco, dzięki czemu wpływa na regenerację i odbudowę naskórka. Dlatego połączenie go z retinolem, zawartym w nowości od CLARENY – 5% Retinol Expanse, wzmacnia efekty działania obu substancji czyniąc je bardziej spektakularnymi.

Zastosowanie połączenia stabilnej, w 100% aktywnej witaminy C i retinolu stanowi bardzo skuteczną broń w walce z oznakami starzenia. W wyniku przeprowadzenia zabiegu 5% Retinol Sythesis C Peel następuje złuszczenie martwych komórek naskórka, a na ich miejscu pojawiają się nowe, prawidłowo ukształtowane. Procesy zachodzące w skórze, takie jak wzmożenie syntezy kolagenu i elastyny wpływają pozytywnie na jej kondycję. Co ważne, efekty można zaobserwować już po pierwszym zabiegu! Skóra staje się grubsza, bardziej jędrna, nawilżona, zmarszczki są mniej widoczne, wszelkie plamy i przebarwienia rozjaśnione.